Współcześnie często mówi się o autorytecie i jego kryzysie, dlatego po zajęciach na ten temat, postanowiłam zorganizować konkurs plastyczny „Autorytety, idole – pozory i nasze wzory”. Trudności ze znalezieniem wzorów do naśladowania, wynikają przede wszystkim z tego, że kultura masowa, popularna, wylansowała i wypromowała „nową”, w dużej mierze sztuczną i pozorną grupę „autorytetów”. Są nimi – kreowani na wyrocznię we wszystkich kwestiach – youtuberzy, celebryci, sportowcy. Za ich rzekomym autorytetem nie stoi jednak wielkość zakorzenionego w prawdzie i autentyczności człowieczeństwa, ale fakt, że – dzięki elektronicznym mediom - są znani, podziwiani i sławni.
Pojęcie autorytetu i idola wydają się podobne, ale istnieją między nimi różnice. Autorytet to ktoś godny naśladowania, przywódca duchowy, charyzmatyk, mentor, mistrz. Może nim być ktoś z bliskiego otoczenia: mama, tata, starsze rodzeństwo, nauczyciel. Idol to ulubieniec tłumów, bożyszcze, gwiazdor, supergwiazda, sława. Jedni i drudzy są potrzebni, ale tylko autorytety niezbędne! Niezbędne dla naszych uczniów, którzy potrzebują stałych punktów odniesienia, dzięki którym zyskają poczucie bezpieczeństwa i stabilności w tym pędzących technologicznie świecie XXI wieku.
Jak słusznie zauważył Władysław Grabski (1874‒1938), polski ekonomista, historyk, autor reformy walutowej: „Autorytetu sztucznie się nie stworzy. Upominanie się o autorytet zwykle dowodzi, że go się nie posiada.” Na pewno nie zbudujemy go na przewadze fizycznej czy bezstresowym wychowaniu, ale na autentyczności i szczerości, towarzysząc dzieciom w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, w poszukiwaniu błędów, w gotowości do udzielania pomocy i dzielenia się doświadczeniem. Dlatego, Drodzy Rodzice i Nauczyciele, nie wyręczajmy uczniów, nie dawajmy gotowych rozwiązań, poszukamy z nimi sensu, prawdy, wiedzy, budując w ten sposób porozumienie oparte na kontakcie i otwartej komunikacji. Twórzmy wspólny, wspaniały świat dziecka i mistrza.
Zorganizowany przeze mnie konkurs był pretekstem do wielu rozmów z uczniami, wspólnie spędzonym czasem, możliwością odkrycia ich talentów i pomocy w wielu trudnych, życiowych sytuacjach. Pozwolił na indywidualne podejście do dziecka, zaangażowanie się, poświęcenia swojego czasu na lepsze poznanie naszych uczniów i Ich świata.
Magdalena Smolik, pedagog szkolny
Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna za udział w konkursie i za to, że jesteście… wyjątkowi i wspaniali 😊
MIEJSCE I - Oliwia Orzechowska, klasa 4c
MIEJSCE II – Aleksander Bugajny, klasa 5d
MIEJSCE III – Polina Petrovska, klasa 5d
Wyróżnienia otrzymali:
Klaudia Bielińska, klasa 4c
Leon Komarnicki, klasa 4b
Bartek Antczak, klasa 2e (gościnnie biorący udział w konkursie, świetna praca!)
Karolina Rudnicka, klasa 4b
Filip Pasiński, klasa 4b
Gosia Ciesielska, klasa 4b
Kinga Różańska i Antek Sochacki, 4b
Ola Rak i Lila Ciurys, klasa 4b
Szymon Luba, klasa 4b
Pola Urbaniak, klasa 4c
Hania Zieleń i Ida Iskrzak, 4b
Nila Doroszewska i Ania Szymura, 4b
Oskar Kettner, klasa 4b
Tomasz Kołodziejczyk, klasa 4b
Oliwia Lewandowska, Anastasiya Dziadziuk, klasa 4b