• Integracja Sensoryczna

• Metoda integracji sensorycznej (SI) została stworzona przez amerykańską psycholog i terapeutę Jean Ayres w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ayers wykazała praktyczne znaczenie trzech podstawowych, najwcześniej dojrzewających, systemów zmysłowych w procesie prawidłowego rozwoju dziecka.

1. system dotykowy (taktylny)
        2. system czucia głębokiego (propriocepcja czyli czucie własnego ciała),
        3. układ przedsionkowy (zwany zmysłem równowagi)

Mózg w każdej chwili naszego życia odbiera, segreguje i przetwarza bodźce zmysłowe, docierające z naszego ciała. Poszczególne zmysły współdziałają ze sobą podczas wykonywania złożonych zadań i ten proces stanowi podstawę ich integracji.

Tworzenie procesów integracji sensorycznej i ich doskonalenie odbywa się w pniu mózgu. Niedobór lub brak dopływu bodźców zakłócają tworzenie się prawidłowej integracji zmysłowej.

U wielu dzieci nieprawidłowe reakcje, zachowania oraz trudności szkolne mogą być spowodowane właśnie zaburzeniami w integracji sensorycznej (SI).

Zauważalne nierówne tempo rozwoju u dzieci, w zakresie nabywania poszczególnych umiejętności, może wskazywać na obniżony proces integracji zmysłowej.

Wsparcia terapeuty SI wymaga dziecko które m.in.:

• Reaguje zbyt mocno na  bodźce bólowe lub w ogóle nie reaguje na ból fizyczny
        • Unika zabaw masami o rożnej konsystencji oraz materiałami o różnej fakturze
        • Nie zauważa ,że ma brudną lub mokrą buzię , usmarowane czymś ręce, ciało
        • Nie lubi być dotykane, zwłaszcza niespodziewanie
        • Nie lubi się przytulać lub przytula się zbyt mocno( często przeciska się, zderza , napiera głową lub ciałem)
        • Zachowuje się agresywnie w stosunku do innych
        • Biega, podskakuje, zderza się z innymi dziećmi, uderza barkiem, nogami  lub dłońmi w ścianę, podłogę
        • Jest bardzo  ruchliwe , nie potrafi wysiedzieć spokojnie na lekcji
        • Jest niezborne (niezgrabne ) ruchowo, ciągle się potyka ,upada, coś zahacza ,rozlewa itp.
        • Nie potrafi utrzymać równowagi idąc po krawężniku lub stojąc na jednej nodze
        • Nie potrafi jeździć na rowerze lub jeździ bardzo szybko niebezpiecznie nie mając pełnej kontroli nad rowerem
        • Jest bardzo wrażliwe na zapachy dźwięki ,dotyk, światło (lub mrok)
        • Całkowicie ignoruje nieprzyjemne zapachy