• Pierwsza szkoła w Leśnicy

• ruszyła 1 września 1945 roku. Na potrzeby placówki zaadoptowano poniemiecką szkołę ewangelicką przy ulicy Skoczylasa 8, a szkoła otrzymała numer 5. Budynek był doszczętnie zniszczony, brakowało szyb, dachu, podwórko zawalone było stertami hełmów, skrzyniami z tabliczkami tożsamości żołnierzy niemieckich, starymi aktami, zniszczonym sprzętem domowym i szkolnym, stosami gruzu, dachówek i cegieł.

Prace remontowe i porządkowe, jak wspomina pierwszy kierownik i organizator szkoły pan Kozik Karol, „kosztowały wiele trudu i zabiegów ze strony kierownictwa szkoły, jeżeli weźmie się pod uwagę, że wszystko zostało wykonane bez wydatnej pomocy władz administracyjnych i samorządowych”.

Brak jakichkolwiek podręczników i pomocy naukowych również utrudniał pracę nauczycieli jednak „grono nauczycielskie, nie zważając na piętrzące się na każdym kroku trudności przystąpiło gorliwie do pracy na powierzonym odcinku”.

Pierwsza polska szkoła w Leśnicy ruszyła. Budynek przy ul. Skoczylasa 8 przyjął mizerną garstkę dzieci i trzech nauczycieli. Ale szkoła rozwijała się. W grudniu na Skoczylasa uczęszczało do Szkoły Podstawowej nr 5 trzydzieści dwoje uczniów, a święto majowe wiosną 1946 roku obchodziło już 130 dzieci. Kończyło rok szkolny 1945/46 stu trzydziestu ośmiu uczniów.

• Powołanie pięćdziesiątej pierwszej

• Miejsc do nauki w Leśnicy brakowało już bardzo wyraźnie. Niezbędne stały się działania, które umożliwiły by rozwiązanie tej trudnej sytuacji.  Ze względu na dynamiczny rozwój osiedla i wyż demograficzny, pierwszego września 1956 roku utworzono w Leśnicy nową placówkę –  Szkołę Podstawową nr 51. Do jej użytku oddano  budynek przy ulicy Harcerskiej 2 (dzisiejsza ulica  Eluarda) i budynek przy ulicy Średzkiej 39, przed II Wojną Światową hotel.. Uczniami SP 51 zostały dzieci z rejonu Stabłowic i zachodniej części Leśnicy.

• Nowy budynek

• Uczniów przybywało z każdym rokiem, a warunki lokalowe szkoły nie były wystarczające. W ciągu ponad 40 lat swojego istnienia pięćdziesiąta pierwsza przenosiła się kilkukrotnie. Wreszcie 1 września 1998 r. została oddana część nowego kompleksu szkolnego przy ulicy Krępickiej 50. Prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski uroczyście przeciął wstęgę i pierwsze dzieci mogły wejść do swojej nowej szkoły.

Wkrótce po oddaniu części nowego kompleksu szkolnego, został powołany komitet do spraw nadania imienia Szkole Podstawowej Nr 51. Ponieważ na wspólny wniosek nauczycieli, rodziców i uczniów szkoła miała otrzymać imię Jana Pawła II, trzeba było uzyskać akceptację władz kościelnych. Już na początku 1999 roku taka zgoda nadeszła.

Przedstawione powyżej informacje stanowią zaledwie wycinek historii Szkoły Podstawowej nr 51 we Wrocławiu.

Z okazji 60-lecia jej istnienia w 2016 roku powstała monografia zawierająca pełną historię szkoły, liczne zdjęcia i fragmenty prowadzonej kroniki.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z monografią