Dni Nauk Przyrodniczych w maju i czerwcu
W maju i czerwcu w ramach Dni Nauk Przyrodniczych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z chemii, fizyki, biologii oraz zajęciach terenowych z przyrody i geografii. Podczas warsztatów wykorzystano sprzęt i wyposażenie programu Laboratoria Przyszłości. Odbyła się także otwarta lekcja przyrody.
W trakcie zajęć z chemii i fizyki uczniowie klas 7 i 8 obserwowali pokazy doświadczeń takich jak: eksperymenty z użyciem suchego lodu, pokaz zmiany barw wskaźników kwasowo – zasadowych.
Pracując w grupach dzieci wykonały doświadczenia: „energia z ziemniaka”, „znikający atrament”, „wykrywanie witaminy C oraz skrobi”, „znikający styropian”, „cyrkulacja powietrza”. Uczniowie stworzyli też swoje „chemiczne ogródki krzemianowe”, przeprowadzili analizę wody z użyciem Walizki Ekobadacza oraz wytworzyli dwutlenek węgla o tak dużym ciśnieniu, że dało się nim zagrać na flecie. Dodatkowo uczniowie niektórych klas 8 wykonywali doświadczenia dotyczące energii elektrycznej oraz energii odnawialnej.
Lekcja otwarta przyrody odbyła się w formule Escape Room-u, podczas której dzieci wykazywały się wiedzą, rozwiązując zagadki logiczne. W czasie lekcji na boisku szkolnym uczniowie klas 4 poszukiwali ożywionych i nieożywionych elementów przyrody, a podczas lekcji w lesie brali udział w grze terenowej.
Zajęcia prowadziły nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: Edyta Andrzejak - Janusz, Iwona Tokarska, Monika Podlaska, Martyna Wermińska, Adriana Chudzicka.
36
Nasz sukces w zawodach modeli robotów
W Dniu Dziecka, 1 czerwca 2023 roku Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II we Wrocławiu uczestniczyła w I Dolnośląskich Zawodach Modeli Robotów – zawody regionalne we Wrocławiu. Współzawodnictwo odbyło się w budynku Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego przy ul. Trzebnickiej a współorganizatorem był Instytut Inwentyki Politechniki Wrocławskiej, którą reprezentował prof. Piotr Wrzecioniarz, popularyzator szkolnej robotyki, pomysłodawca projektu Laboratoria Przyszłości.
W zawodach uczestniczyło czterech naszych uczniów: Oliwia Orzechowska z kl. 3 oraz Dominik Guzowski, Zuzanna Świątczak oraz Laura Kozik z klasy 5. Były to pierwsze zawody po przerwie spowodowanej przez COVID, więc tym większe brawa należą się naszym uczniom, ponieważ była to pierwsza możliwość zaprezentowania swoich pomysłów w dziedzinie robotyki. Każdy uczestnik przygotował rysunek, model statyczny, model mobilny lub prawdziwego robota stworzonego np. z elektronicznej płytki edukacyjnej Arduino czy przystosowania robotów Photon do nowej, innowacyjnej funkcji. Uczestnicy byli oceniani według trzech kryteriów: karty modelu, oceny modelu oraz za zaprezentowanie stworzonego modelu przed publicznością.
Wyniki naszych uczniów:
- Oliwia Orzechowska – I miejsce w kategorii modeli robotów kosmicznych oraz II miejsce w kategorii projektów robotów;
- Zuzanna Świątczak – II Miejsce w kategorii modeli robotów;
- Laura Kozik – III Miejsce w kategorii modeli robotów;
- Dominik Guzowski – III miejsce w kategorii modeli robotów;
Serdecznie im gratulujemy!
3
Półkolonie letnie już blisko...
Niedługo rozpoczną się półkolonie letnie. Przedstawiamy harmonogram zajęć na pierwszy i drugi tydzień trwania półkolonii.
SZKOLNY MAM TALENT
Podążając za słowami Stephen'a King'a z "Przebudzenia", że "Talent to jednak niepokojąca rzecz - ma to do siebie, że we właściwym czasie dyskretnie, aczkolwiek stanowczo daje o sobie znać. (…) pojawia się jako przyjaciel, na długo zanim uprzytomnisz sobie, że jest tyranem”, twierdzimy, że czasami nie potrafimy dostrzec tego, co umiemy najlepiej, w czym jesteśmy dobrzy i dlatego istnieje właśnie taka impreza jak "Mam Talent”, która odbyła się 15.06 w naszej szkole.
Uczniowie mogli zaprezentować swoje niebywałe umiejętności w formie zdalnej i tradycyjnego występu "na żywo". Młoda widownia i jury podziwiali fantastyczne możliwości w grze na instrumentach, tańcu, charakteryzacji, rysunku czy układaniu kostki rubika.
Komisja oceniająca, której członkiniami były Panie: Mirosława Joszczuk, Monika Podlaska, Aldona Rokicka, a także Pani Wicedyrektor Iwona Kaszuba, ustaliła w trakcie burzliwej narady, że I miejsce otrzyma Andrzej Jodko z klasy VIIIc, II miejsce Julia Biel z Vc a III Lidia Rachwalska z klasy VIc, natomiast wyróżnieni zostali: Olek Poręba i Antonina Dubiec.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom talentu, odwagi i zaangażowania a publiczności stworzenia miłej atmosfery....
Rada Samorządu Uczniowskiego
wraz z opiekunem - Anną Zysiak11
WYNIKI KONKURSU NA TELEDYSK
"Nic dwa razy się nie zdarza…" pisała Wisława Szymborska. Większość naszych uczniów kojarzy jej słowa z piosenką Sanah. Postanowiliśmy wykorzystać popularność wokalistki i zorganizowaliśmy konkurs filmowy na autorski teledysk do jej utworu.
Zadanie zrealizowaliśmy w ramach ogólnopolskiego projektu MISTRZYNI SZYMBORSKA. Wyłoniliśmy zwycięzców konkursu i prezentujemy ich dzieła.
Pierwsze miejsce zajął teledysk przygotowany przez grupę uczniów z klasy 6c (Judytę Sosnowską, Lidię Rachwalską, Katarzynę Jodko, Paulinę Wargacką, Andżelikę Łokaj, Konrada Kalandyka).
Drugie miejsce zdobyli bracia, Karol i Dawid Frąszczak, a III Gabrysia Nowak i Maja Chylak z klasy 4d.
Gratulujemy młodym reżyserom i czekamy na ich kolejne dzieła.
Warto dodać, że większość nagrodzonych osób od dawna rozwija swe zainteresowania na zajęciach szkolnego koła filmowego X MUZA.
I miejsce
II miejsce
Lekcja przyrody w lesie mokrzańskim
W dniach 5.06 oraz 13.06.2023r. uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w ciekawej lekcji przyrody, którą poprowadził Pan leśniczy w lesie mokrzańskim. Tematem spotkania były lasy z naszej okolicy.
Dzieci zapoznały się z pracą leśnika, przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania się w lesie, omówiły raz jeszcze poznane warstwy lasu oraz dowiedziały się sporo cennych informacji o życiu zwierząt i roślin znajdujących się na terenie lasu mokrzańskiego. Przypomniane zostało również uczniom to, że w lesie produkowany jest tlen oraz jest on wspaniałym miejscem wypoczynku dla każdego człowieka. Jeszcze dobitniej uświadomili sobie oni, że las to dom zwierząt, w którym powinniśmy zachowywać się jak goście.
Dzieci podczas ćwiczenia polegającego na zmknięciu oczu i wsłuchaniu się w dźwięki natury wymieniały się informacjami ile odgłosów ptaków usłyszały. Był też czas na zadawanie pytań, których było sporo. Pan leśniczy nie ukrywał zdumienia dużą wiedzą przyrodniczą naszych uczniów.
Lekcja w terenie upłynęła w bardzo miłej atmosferze, a wysłuchane wiadomości z pewnością poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów klas 1 - 3.
Wychowawczyni klasy 2e
Anna Leśniewska5
Lekcja jak marzenie...
W dniu 6 czerwca 2023 w naszej szkole miał miejsce ważny dzień.
W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego 2022/2023 oraz nadchodzącymi wakacjami, dzieci z kółka teatralnego "Wspaniała dwunastka" z klasy 2e wraz z wychowawczynią zorganizowały dla klas 1 - 3 przedstawienie zatytułowane "Lekcja jak marzenie". Zaśpiewane zostały również piosenki "Idą wakacje" oraz "Ostatni dzwonek".
Część artystyczną poprzedziły podziękowania złożone przez dzieci skierowane do dyrekcji, grona pedagogicznego oraz koleżanek i kolegów za wspólnie spędzony rok szkolny.
W dobrych humorach i z uśmiechem na twarzach poczuliśmy wszyscy powiew zbliżającego się lata.
Wychowawczyni klasy 2e
Anna Leśniewska2
Poznaj Ukrainę!
W naszej szkole uczy się już ponad 80 dzieci z Ukrainy. Postanowiliśmy ich trochę lepiej poznać i zintegrować z polskimi kolegami.
W tym celu zorganizowaliśmy imprezę pod hasłem POZNAJ UKRAINĘ. Wzięli w niej udział uczniowie ukraińscy z klas trzecich, czwartych i piątych. Każdy przyprowadził polskiego kolegę z klasy. Opowiadali nam o swoim kraju, pokazali stroje, zabawki, książki, a ich rodzice przygotowali wspaniały poczęstunek. Były varenyky, syrnyky, palanycia, ciasto Napoleon, rogaliki, a nawet ukraińskie cukierki. Prawdziwa uczta!
Nasza koleżanka, nauczycielka z Ukrainy, Pani Uliana, przygotowała prezentację o swojej ojczyźnie i pułapkach związanych z nauką języka polskiego. Okazało się, że wiele wyrazów brzmi identycznie w języku polskim i ukraińskim, jednak oznaczają coś zupełnie innego. Było przy tym dużo śmiechu.
Spotkanie zakończyliśmy zabawami integracyjnymi na świeżym powietrzu. Wspaniale było zobaczyć uśmiechy na twarzach dzieci, które znalazły się w naszej szkole w tych trudnych czasach. I choć wielu z nich marzy o powrocie do kraju, mamy nadzieję, że przez chwilę poczuli się tu jak w domu.
8
Zmierzając ku wakacyjnym przygodom...
Minął maj, nadszedł czerwiec.
Wielkimi krokami zbliżają się ulubione przez wszystkich wakacje, dlatego w ramach Labrotatoriów Przyszłości, nasi uczniowie tworzyli piękne prace pełne słonecznego blasku.
Hop, hop, lato! Idziemy do Ciebie!
6a w Kotlinie Kłodzkiej
Uczniowie klasy 6a wrócili z pięciodniowej (29.05 – 2.06.2023) "Zielonej Szkoły" w Kotlinie Kłodzkiej. Nocowali w Kudowie – Zdrój, w eleganckim ośrodku domków "Sudeckie Chaty".
Zrealizowany program krajoznawczy był bardzo bogaty. Młodzi turyści odwiedzili Wambierzyce, gdzie zobaczyli ruchomą szopkę, słynną wambierzycką bazylikę i buszowali po skansenie – ZOO. Spacerowali także po parku zdrojowym w Polanicy. Były również trasy piesze. Po przejściu labiryntu skalnego "Błędne Skały" pieszo dotarli do Kudowy Zdrój. Podczas wypadu do Czech uczniowie 6a przeszli wymagającą trasę turystyczną "Teplicke Skalni Mesto".
Oczywiście jednym z celów wycieczki było nabycie umiejętności pracy badawczej w terenie. Przez cały pobytu uczniowie realizowali zadanie "Kudowa – Miasto i jego funkcje, życie mieszkańców".
3
Archiwum