ETwinning
Akcja kooperacja
W roku szkolnym 2024/2025 dołączyliśmy do nowego międzynarodowego projektu!
"Akcja kooperacja" to pierwszy projekt naszego Samorządu Uczniowskiego w eTwinning.
Jego głównym celem jest pokazanie różnorodności innych kultur, a przez to zapobieganie dyskryminacji. Chcemy współpracować z innymi samorządami uczniowskimi - będziemy wspólnie tworzyć projekt z 12 szkołami.
Naszym celem jest także zaangażowanie w życie szkoły całej społeczności uczniowskiej.
Projekt realizują - p. Anna Zysiak, p. Monika Podlaska oraz Samorząd Uczniowski SP 51
Każda szkoła przygotowała Logo projektu. Poniżej nasza propozycja.
W tym roku Rada Samorządu Uczniowskiego, w ramach projektu eTwinningowego "Akcja Kooperacja!" współpracowała z Samorządami z dwunastu innych szkół. Wykonywaliśmy wiele zadań podzielonych na cztery obszary: tolerancja, dobrostan, zdrowy styl życia, DBI, a podsumowującym działaniem był escaperoom.Projekt rozpoczęliśmy od przedstawienia się i zaprezentowania wyników szkolnego konkursu na logo "Akcji Kooperacji!". Wykonaliśmy prezentację dotyczącą kultury Mongolii, która weszła w skład prezentacji o wielu krajach z trzech kontynentów: Afryki, Azji i Ameryki Pd. Zostały one zaprezentowane w postaci wystawy w każdej ze szkół. Wiedzę zdobytą w ten sposób przez uczniów sprawdziliśmy quizami przygotowanymi przez uczestników projektu.
Tworzyliśmy też wspólnie zdania motywujące uczniów do bycia tolerancyjnym oraz hasła motywacyjne, z których powstały dobrozrywki.Przygotowaliśmy też działania dotyczące aktywnej przerwy – my zaproponowaliśmy zabawy pt. "Na przerwie, jak na podwórku dawniej". Pozostali uczestnicy pokazywali jak przygotowują zdrowe posiłki, uczyli tańczyć, jogi, gry w tenisa oraz gimnastykowali mózg, a także mięśnie na siłowni. Następnie wybieraliśmy działania pokazane przez pozostałe szkoły i wprowadzaliśmy je u siebie. Wybraliśmy jogę. Trzeba dodać, że te aktywności weszły w stały repertuar naszych przerw. Przygotowaliśmy także plakaty omawiające zdrowy styl życia – nam przypadło w udziale tworzenie obrazu dotyczącego higieny snu, a pozostałe szkoły wykonywały plakaty o zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej.
W kolejnym obszarze przygotowane były przez uczniów rożne quizy dotyczące właściwych zachowań w Internecie, w które wszyscy uczestnicy projektu grali później. My przygotowaliśmy kahoota o netykiecie, a pozostali uczestnicy: milionerów, wordwalla, quizzizz, także kahoota. Wszystkie były bardzo interesujące i przyniosły dużo wiedzy uczniom.
Ostatnie zadanie - escaperoom - sprawiło nam wiele radości, ponieważ nauczyliśmy się zapisywać zagadki kodem Morse’a. Granie w cały przygotowany już przez wszystkich uczestników escaperoom też było niezwykłym przeżyciem.
Projekt wymagał od nas dużego zaangażowania i wysiłku, ale dobrze się przy jego realizacji bawiliśmy, a nasza praca została doceniona i nagrodzona Krajową Odznaką Jakości projektów eTwinningowych